IT bardziej w praktyce, niż w teorii
Blog > Komentarze do wpisu
Po prezentacji Chrome OS - refleksje

No i stało się - Google zaprezentowało swój nowy system operacyjny.
Jakie wrażenia wywołał?
Powiem szczerze, że mieszane. Na plus zaliczyć trzeba nowe podejście do systemów operacyjnych. Wytłumaczono je fantastycznie w poniższej prezentacji - bez zbędnego, niezrozumiałego technicznego bełkotu - prosto, jasno, czytelnie.

 

Efektem takiego właśnie podejścia jest Google OS. A czym on właściwie jest? Jest przeglądarką internetową osadzoną na zmodyfikowanej dystrybucji Fedory. Tak postawione założenie niesie ze sobą dwie konsekwencje:
 • system cechuje się brakiem natywnych aplikacji;
 • a więc istnieje konieczność korzystania z programów webowych. W tym przypadku zaskoczenia nie ma - pocztę obsługuje Gmail, w roli edytora tekstu i arkuszy kalkulacyjnych występują Google docs, itp.
Tak lekkie środowisko uruchamia się w oka mgnieniu - prezentacja udowodniła, że jest to możliwe w 7 sekund. Zastanawiała mnie kwestia bezpieczeństwa. Otóż rozwiązano wszystko tak, aby każdy proces (w przypadku tego systemu proces = zakładka) uruchamiał się w osobnym "sandboxie" (swoistym bezpiecznym otoczeniu) gwarantując mu niemożliwość ingenercji wirusów, czy szkodliwych skryptów.

W mojej opinii fenomenalnym posunięciem jest opublikowanie kodu źródłowego systemu. Zakładając, że zgodnie z założeniem nowy system dystrybuowany będzie jedynie wraz z nowymi urządzeniami poszczególnych producentów, rzesza "darmowych" testerów przyczyni się do dostosowania systemu do potrzeb użytkownika, nie czerpiąc z tego niczego dla siebie. Uważam, że jest to pierwszy poważny kubeł wody wylany na głowy potencjalnych użytkowników.

Jeśli planujecie głębsze zapoznanie się z opisywanym systemem, polecam rejestrację na stronie http://gdgt.com/google/chrome-os/download/ i ściągnięcie wersji Google OS działającej pod VMware Playerem.
sobota, 21 listopada 2009, komentujemy

Polecane wpisy

 • Problem serwisu transakcyjnego mBanku

  Od kilkunastu minut próbuję dostać się do serwisu transakcyjnego mBanku bez skutku. Próby logowania trwające po kilka minut kończą się niepowodzeniem. Główna st

 • Google OS - jutro jedynie prezentacja

  Zapędzili się najwidoczniej dziennikarze Washington Post podając informację o jutrzejszej premierze Google OS. Dziś już wiemy, że na jutro zapowiedziano jedynie

 • Google OS może już w przyszłym tygodniu !

  Jak podaje Washington Post, być może już w przyszłym tygodniu Google upubliczni pierwsze wydanie swojego systemu operacyjnego dla "dużych" komputerów. Informacj

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: