IT bardziej w praktyce, niż w teorii
Kategorie: Wszystkie | Google | Gry | Internet | Kindle | Kopia dysku | Mobilnie | Mozilla
RSS
wtorek, 09 listopada 2010
Problem serwisu transakcyjnego mBanku

Od kilkunastu minut próbuję dostać się do serwisu transakcyjnego mBanku bez skutku. Próby logowania trwające po kilka minut kończą się niepowodzeniem. Główna strona banku działa bez problemu.

Macie to samo?

10:07, komentujemy , Google
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 listopada 2009
Po prezentacji Chrome OS - refleksje

No i stało się - Google zaprezentowało swój nowy system operacyjny.
Jakie wrażenia wywołał?
Powiem szczerze, że mieszane. Na plus zaliczyć trzeba nowe podejście do systemów operacyjnych. Wytłumaczono je fantastycznie w poniższej prezentacji - bez zbędnego, niezrozumiałego technicznego bełkotu - prosto, jasno, czytelnie.

 

Efektem takiego właśnie podejścia jest Google OS. A czym on właściwie jest? Jest przeglądarką internetową osadzoną na zmodyfikowanej dystrybucji Fedory. Tak postawione założenie niesie ze sobą dwie konsekwencje:
  • system cechuje się brakiem natywnych aplikacji;
  • a więc istnieje konieczność korzystania z programów webowych. W tym przypadku zaskoczenia nie ma - pocztę obsługuje Gmail, w roli edytora tekstu i arkuszy kalkulacyjnych występują Google docs, itp.
Tak lekkie środowisko uruchamia się w oka mgnieniu - prezentacja udowodniła, że jest to możliwe w 7 sekund. Zastanawiała mnie kwestia bezpieczeństwa. Otóż rozwiązano wszystko tak, aby każdy proces (w przypadku tego systemu proces = zakładka) uruchamiał się w osobnym "sandboxie" (swoistym bezpiecznym otoczeniu) gwarantując mu niemożliwość ingenercji wirusów, czy szkodliwych skryptów.

W mojej opinii fenomenalnym posunięciem jest opublikowanie kodu źródłowego systemu. Zakładając, że zgodnie z założeniem nowy system dystrybuowany będzie jedynie wraz z nowymi urządzeniami poszczególnych producentów, rzesza "darmowych" testerów przyczyni się do dostosowania systemu do potrzeb użytkownika, nie czerpiąc z tego niczego dla siebie. Uważam, że jest to pierwszy poważny kubeł wody wylany na głowy potencjalnych użytkowników.

Jeśli planujecie głębsze zapoznanie się z opisywanym systemem, polecam rejestrację na stronie http://gdgt.com/google/chrome-os/download/ i ściągnięcie wersji Google OS działającej pod VMware Playerem.
01:11, komentujemy , Google
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 listopada 2009
Gizmo5 sprzedane
Google znów wybrało się na świąteczne zakupy. Tym razem na mikołaja kupiło sobie projekt Gizmo5. To już czwarte przejęcie przez giganta w tym roku. Poprzednie głośne przejęcia dotyczyły m.in. reCAPTCHA oraz AdMob (usługi obsługującej reklamy dla urządzeń mobilnych).
12:51, komentujemy , Google
Link Komentarze (2) »
środa, 18 listopada 2009
Google OS - jutro jedynie prezentacja
Zapędzili się najwidoczniej dziennikarze Washington Post podając informację o jutrzejszej premierze Google OS. Dziś już wiemy, że na jutro zapowiedziano jedynie publiczną prezentację systemu, którego premiera planowana jest na początek 2010 roku.

Z opublikowanych dotychczas informacji wiadomo niewiele. Sercem systemu ma być przeglądarka Chrome, zaś platformą "sterującą" - linuks.
14:18, komentujemy , Google
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 listopada 2009
Google OS może już w przyszłym tygodniu !

Jak podaje Washington Post, być może już w przyszłym tygodniu Google upubliczni pierwsze wydanie swojego systemu operacyjnego dla "dużych" komputerów. Informacja pochodzi rzekomo "z pewnego źródła".

Drugi akapit notki przynosi już łyżkę dziegciu. Najsłabszym punktem nowego produktu Google ma być... dostępność sterowników. Armia inżynierów pracuje wytrwale nad tworzeniem sterowników, jednak jeszcze długa droga przed nimi. Podobno Google opiera się tu głównie na efektach współpracy z następującymi producentami: Acer, Adobe, ASUS, Freescale, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments, Toshiba.

Podsumowując, w dniu ukazania się nowego systemu należy dokładnie prześledzić informację o wspieranych platformach sprzętowych. Może się zdarzyć, że większość z nas będzie musiała poczekać jakiś czas z jego instalacją na swoim sprzęcie. A mając w świeżo w pamięci "ścieżkę rozwoju" przeglądarki Chrome, jestem o tym więcej, niż przekonany.

Od kilku miesięcy zadaję sobie jednak zasadnicze pytanie. Czym jest system operacyjny Google? Bo jeśli jest to kolejna dystrybucja Linuxa, uznam to za porażkę. Bo jaki udział w rynku może zdobyć ten sysytem, jeśli całościowy udział Linuksa w rynku OSów nie przekracza 5%? A może Google posłuchał mojej podpowiedzi i przejął projekt ReactOS? A może będzie to zupełnie coś innego, jak w przypadku Androida?

Już wkrótce będziemy mieli okazję się o tym przekonać.


(źródło: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/11/13/AR2009111300759.html)

00:43, komentujemy , Google
Link Dodaj komentarz »